Na podstawie wieloletniej praktyki nauczania zauważyliśmy, że optymalna grupa uczestników kursu na jednych zajęciach nie może przekraczać 10 osób. Taka ilość kursantów stwarza dobre warunki pracy, jak również umożliwia sprawne oraz regularne przeprowadzanie korekt, co jest kluczem do do efektywnego procesu przyswajania technik tworzenia.
Każdy nowy temat poprzedzony jest indywidualnym wykładem objaśniającym cel danego rysunku oraz kolejne etapy jego tworzenia. Dzięki takiemu wprowadzeniu kursant nie pozostaje bezradny w obliczu nowego wyzwania, ale może uprzednio zaobserwować w jaki sposób powinien stawiać „kolejne kreski”, aby osiągnąć zamierzony efekt.
W kolejnym etapie uczeń rozpoczyna indywidualną pracę.
Małe grupy zajęciowe zapewniają możliwość uzyskiwania korekt w krótkich, 10 minutowych odstępach czasu. Pozwala to kursantom na świadome i konsekwentne podejmowanie decyzji stanowiących o wyrazie ich pracy. Taki okres czasu nie zmusza do pochopnego działania pod presją czasu, ale również zapewnia regularną kontrolę postępów i szybkie wychwytywanie błędów.
Wychodzimy z założenia, że kursanci wyciągają wnioski, a przede wszystkim z własnych pomyłek. Właśnie dlatego w odróżnieniu od innych kursów nasi prowadzący nigdy nie rysują za uczniów. Każda postawiona kreska jest świadomą decyzją rysownika, więc nigdy nie ograniczamy korekty do określenia słabych stron rysunku, ale zawsze uzupełniamy ją o wyjaśnienia dlaczego dany fragment rysunku jest błędem, oraz co należy zrobić aby go poprawić.
Jeśli uczeń podczas rysowania natrafi na trudności i nie jest pewien jak stworzyć siatkę konstrukcji czy nałożyć fakturę i cień na daną płaszczyznę prowadzący na bieżąco tłumaczy jak uzyskać dany efekt na osobnym arkuszu.
Dzięki takiemu systemowi nauczania uczniowie uzyskują solidne podstawy pozwalające im na szybkie zdobywanie kolejnych umiejętności, które prowadzą do perfekcyjnego opanowania technik rysunku.
Każde zajęcia zakończone są indywidualnym omówieniem pracy z uwzględnieniem tego co kursant opanował, a nad czym bardziej musi się skupić rysując prace domowe.
Po każdym temacie rysunkowym kursant otrzymuje zestaw tematów domowych. Jako że nie jest możliwe wprowadzenie jednolitego programu nauczania tematy te są wybierane i dostosowywane przez prowadzącego na podstawie obserwacji postępów ucznia przy rysunku na zajęciach.
Do każdego tematu domowego prowadzący dołącza szczegółowe wyjaśnienie na czym on polega, na co kursant powinien zwrócić uwagę oraz jakie umiejętności uzyskapo poprawnym jego narysowaniu.
Kolejne zajęcia rozpoczynają się od korekty i omówienia rysunków przyniesionych przez ucznia. Daje to prowadzącemu możliwość dostosowania i rozbudowania nowego tematu zajęć stricte pod konkretnego ucznia.
Każdy uczestnik kursu w pracowni atelier-purski ma prawo do regularnych korekt o dowolnej porze w każdy dzień tygodnia. Dzięki temu nasi uczniowie na bieżąco weryfikują swoje wątpliwości i nie popełniają błędów w trakcie ćwiczeń domowych. Pozwala to na znacznie szybszą i bardziej efektywną naukę, ponieważ wówczas kurs nie trwa tylko 4 godziny, ale de facto przez cały czas jaki kursant poświęca na rysunek, czyli aż 30 godzin tygodniowo.
Właśnie to działanie przekłada się na tak spektakularne w skali kraju wyniki naszych podopiecznych na egzaminach wstępnych.
Comments are closed.