Janusz Purski
Kielecka szkoła rysunku powstała w 1986 roku. Wówczas powołana została przez laureta najwyższego wyniku na egzaminie wstępnym na Politechnikę Krakowską, wybitnego studenta nagradzanego między innymi wystawami architektonicznymi światowego formatu na Weneckim Biennale, wieloletniego pracownika Zakładu Architektury Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, ulubieńca studentów – dr.inż.arch. Janusza Purskiego pierwsza w regionie pracownia rysunku architektonicznego pod szyldem atelier-purski.
Michał Purski
28 lat później, w roku 2014 do działalności dydaktycznej dołączył absolwent pracowni atelier-purski, nagradzany w konkursach urbanistyczno-architektonicznych, pracownik dydaktyczny Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a za razem syn Janusza Purskiego – architekt Michał Purski.
Wojciech Purski
W roku 2016 do zespołu dołączył również starszy syn – laureat najwyższego wyniku na egzaminie wstępnym na Politechnikę Warszawską, praktyk i współpracownik najlepszych pracowni architektonicznych w Europie, współprojektant ikon architektury formatu Filharmonii w Brnie – architekt Wojciech Purski.
Na co dzień artyści, rysownicy, czynni architekci i dydaktycy akademiccy na najlepszych Wydziałach Architektury w Polsce – takie połączenie zaowocowało synergią teorii, praktyki i dydaktyki na płaszczyźnie rysunku i architektury, która daje najlepsze efekty.
Założenia pracowni
Celem pracowni atelier-purski jest przygotowanie od podstaw kandydatów na najlepsze Wydziały Architektury w Polsce. Kurs rysunku architektonicznego obejmuje wdrożenie kursantów w realia egzaminacyjne począwszy od Politechniki Krakowskiej, poprzez Politechnikę Warszawską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Łódzką, na Politechnice Gdańskiej skończywszy.
Fundamentalnym założeniem pracowni, jest nie tylko nauka rysunku wraz zasadami geometrii przestrzennej, światłocienia i waloru. Równie istotne jest wprowadzenie kursantów w świat architektury, zasad zachowania perspektywy. Słuszność założenia pokazują wyniki egzaminacyjne kursantów. Rysunek architektoniczny , czy to techniką suchą, czy mokrą nie jest bowiem tym samym, co rysunek plastyczny. Co więcej nie jest on celem samym w sobie, ale przede wszystkim środkiem wyrazu idei projektu architektonicznego. Nie powinien być traktowany wyłącznie jako sztuka sama w sobie, lecz jako reprezentacja myśli, wizji przyświecającej projektowi. W ten sposób przyszli architekci już na początku swojej kariery zawodowej zostają właściwie ukierunkowani nie tylko pod kątem traktowania materii rysunku, ale i architektury jak takiej. Wielowektorowa analiza procesu dydaktycznego na każdym etapie, od postawienia pierwszej kreski, poprzez naukę rysunku i projektowania, studia architektoniczne i pracę w zawodzie pozwala pomóc w wyborze właściwej, indywidualnej ścieżki rozwoju ucznia szkoły rysunku architektonicznego atelier-purski.
Istotnym jest, aby potencjał, inny i niepowtarzalny, tkwiący w każdym z podopiecznych, rozpoznać, właściwie ukierunkować i uświadomić mu jego wartość. To odpowiednie przedstawienie zagadnienia „Czym tak naprawdę jest architektura?” na samym początku kariery zawodowej przyszłego architekta, wpływa na jego dalszy rozwój i określa, czy odbędzie się on we właściwym kierunku.
Zaangażowanie w proces kształcenia na naszym kursie na architekturę owocuje indeksami najlepszych uczelni architektonicznych w kraju. Będąc już studentami nasi uczniowie mają też zdecydowanie wyższą wiedzę w zakresie projektowania i traktowania materii budowlanej, co daje im dobrą podbudowę do dalszych studiów zagadnienia kształtowania przestrzeni. Pozwala im to osiągnąć najwyższy poziom świadomości działania w dziedzinie architektury i owocuje dobrymi projektami. Obranie takiej ścieżki rozwoju sprawiło, że są chętnie przyjmowani do najlepszych pracowni architektonicznych w Zurychu, Paryżu, Singapurze, czy Nowym Jorku, współtworzą zespoły architektoniczne najlepszych pracowni architektonicznych w kraju, wybierają karierę dydaktyczną na najlepszych Polskich uczelniach architektonicznych, lub z powodzeniem prowadzą własne pracownie architektoniczne.
Comments are closed.